Staff

Dr Marc Allison
Dr Marc Allison Senior Research Associate - potato crops
Laura Amos Office Administrator
Image of Helen Appleyard
Helen Appleyard Head of Analytical Services (Biochemistry and Seed Pathology)
Peter Baker
Peter Baker Technical Manager, Ornamental Crops
Tina Baker HR administrator - East Malling
Alison Barnett
Alison Barnett TAG Consulting Agronomist
Dr Helen Bates Research Scientist
Jon Bellamy TAG Consulting Agronomist
Professor Gerard Bishop Senior Research Associate - potato crops
Lorenzo Borleanu Trials manager - East Malling
Alin Borleanu Technical officer - variety development
Dr Lesley Boyd
Dr Lesley Boyd Programme Leader
Eithne Browne
Eithne Browne PhD Student
Professor Mario Caccamo Chief Executive
Dr Anyela Camargo Rodriguez
Dr Anyela Camargo Rodriguez Computational Biologist
William Campbell Research technician - crop science and production systems
Camila Gonzalez Campo PhD student
Claire Carpenter Technical Specialist - Seed Certification and Courses
Dr Sandra Chapman Pathology Field Trials Manager
Andrew Chell TAG Consulting Agronomist
David Clarke Soils and Farming Systems Technician
Magdalena Cobo Medina
Magdalena Cobo Medina PhD student
Dr James Cockram
Dr James Cockram Group leader
Lauren Colagiovanni Senior Communication Manager: Growing Kent & Medway
Shaun Coleman
Shaun Coleman Centre Manager - Kirton
Steve Cook Regional Agronomist - South
Mark Coxeter Consultant, commercial IP licensing of berry fruits
John Cussans standing in a field of oats
John Cussans Weed Biology and Management Specialist
Noémie David-Rogeat PhD student - East Malling
Greg Davison
Greg Davison TAG Consulting Agronomist
Poppy De Pass West region agronomist and centre manager (Cirencester)
Dr Greg Deakin
Dr Greg Deakin Senior specialist – bioinformatics and statistics
Andrea Vadillo Dieguez Research assistant
Dr Mark Else Head of Crop Science and Production Systems - East Malling
Mitzi Else
Mitzi Else Project administrator
David Evershed Laboratory Manager for Grain Quality, Analytical Services
Felicidad Fernández Fernández Senior Fruit Breeder
David Fisher PhD student - East Malling
Stephen Flack
Stephen Flack Senior Technical Manager Agricultural Crop Characterisation
Dr Michelle Fountain
Dr Michelle Fountain Head of Pest and Pathogen Ecology
Dr Bart Fraaije Programme leader - disease control
Nick Fradgley PhD student
Charles Gentry NIAB Digital Account Manager
Dr Michael Gifford
Dr Michael Gifford Director of Commercialisation
Dr Anna Gordon
Dr Anna Gordon Senior Research Scientist
Tom Green TAG Consulting Agronomist
Adam Green Research technician
Staff placeholder image - female
Rebecca Griffiths Plant Technician
Angus Hamilton NIAB TAG Membership Administrator
Adrian Harris Horticultural Trials Co-ordinator
Female staff placeholder image
Kate Harrison Senior HR administrator
Dr Richard Harrison Director of Cambridge Crop Research
Dr Nichola Hawkins Postdoctoral Researcher, plant pathology
Tim Henshaw
Tim Henshaw Technical Manager Seed Certification
Dr Sigrid Heuer
Dr Sigrid Heuer Head of Pre-breeding
Katie Hopson Plant breeder
Dr Phil Howell Head of Breeding
Amelia Hubbard Plant Pathologist
Phil Humphrey Regional Agronomist
Dr Timo Hytönen Principal Research Scientist
Robert Jackson
Dr Robert Jackson Post Doc Researcher
Catherine Johnson Centre Manager - Telford
Abi Johnson Plant breeder (soft fruit)
Sharon Jones Plant breeding and micropropagation technician
Karen Jones Technical research assistant
Dr Kostya Kanyuka
Dr Kostya Kanyuka Head of Pathology
Amanda Karlstrom Plant breeder and geneticist
Stephen Keach TAG Consulting Agronomist
Stuart Knight
Stuart Knight Deputy Director and Director of Agronomy
Dr Anindya Kundu Postdoctoral researcher
Dr Tamunonengiye-ofori (Nengi) Lawson Postdoctoral researcher
Clare Leaman
Clare Leaman Cereal Varieties Specialist
Mark Leaman Director of Resource Management
Dr Fiona Leigh
Dr Fiona Leigh Senior Research Scientist
Geoffrey Liddell Technician
Marzena Lipska
Marzena Lipska Project leader - cherry breeding and variety & novel crop trialling manager
Dr Suzanne Litthauer
Dr Suzanne Litthauer Assistant molecular breeder; DNA fingerprinting service manager
Ros Lloyd Head of Communications
Matteo Luberti PhD student
Linda Maile
Linda Maile OSTS Chief Officer
Sue Mann Field Trials Centre Manager (Cambridge)
Federico Marangelli Research technician
Dr Joseph Martlew Research agronomist
Dr Juno McKee
Dr Juno McKee Director of Ventures
Dr Patrick McKenna
Dr Patrick McKenna Post-doc researcher
Vanessa McMillan Technical manager DUS - agricultural crop characterisation
Mary McPhee
Mary McPhee Membership Administration Manager
Kevin Middleton
Kevin Middleton Marketing Communications Officer
Ian Midgley National Trials Co-ordinator
Dr Matthew Milner
Dr Matthew Milner Senior Specialist
Stephen Morley Seed Handling Unit Manager
Nathan
Dr Nathan Morris Farming Systems and Soils Specialist
Jake Moscrop PhD student
Ece Imam Moustafa PhD student - East Malling
Bruce Napier
Bruce Napier Vegetable Specialist, Quality Manager & Biological Safety Officer
David Neill Project Manager
Dr Charlotte Nellist
Dr Charlotte Nellist Programme Leader Pathology
Ross Newham Operations Director - East Malling
Dr Aoife O' Driscoll Senior Specialist - Crop Protection and Agronomy
Dr Flora O'Brien Specialist in Root Biology
Dr Eric Ober
Dr Eric Ober Programme Leader, Crop Physiology
Dr Wendy Orme Chief Finance Officer
Chris Page
Chris Page TAG Consulting Agronomist
Dr Matevz Papp-Rupar
Dr Matevz Papp-Rupar Plant Pathologist, Project Leader
Hilary Papworth Ornamental Crop Glasshouse Specialist
Hannah Parish
Hannah Parish Regional Manager (East)
David Parish
David Parish Agronomy Consultancy Team Leader
Dr Lawrence Percival-Alwyn Researcher- Molecular Biology and Informatics
Mike Perry Regional Manager (West) & Centre Manager - Callow
Colin Peters Break crop specialist
Haidee Philpott Senior statistician
Bethan Postle
Bethan Postle Corporate Events Officer
Dr Jordan Price
Dr Jordan Price Postdoctoral Researcher, Microbial Symbiosis
Claire Pumfrey
Claire Pumfrey Project Manager, Membership and Corporate Services
Gary Rackham East Regional Agronomist/TAG Consulting
Scott Raffle
Scott Raffle Senior Knowledge Exchange Manager - East Malling
Hayley Rhodes Regional Manager (North)
Will Roberts Business Development Manager
Female staff placeholder image
Gabrielle Roxby Assistant plant breeder (soft fruit)
Sally Rule
Sally Rule AAC technical specialist - cereals
Dan Sargent NIAB
Professor Dan Sargent Head of Genetics, Genomics and Breeding - East Malling
Dr Abhimanyu Sarkar
Dr Abhimanyu Sarkar Programme leader - legume genetics
Dr Robert Saville Innovation Growth Manager: Growing Kent & Medway
Stephen Scarr Facilities manager - Cambridge
Elizabeth Scott Head of Crop Characterisation, Varieties and Seeds
Dr Syed Shah South region agronomist (South) & Technical Innovation Lead
Katie Simmonds Centre manager - Sutton Scotney
Dr Lydia Smith
Dr Lydia Smith Head of NIAB Innovation Farm and Eastern AgriTech Innovation Hub
Will Smith Trials Manager
Emma Smith Business development and commercial contracts
Dr Eleftheria Stavridou
Dr Eleftheria Stavridou Senior specialist in plant nutrition
Patrick Stephenson
Patrick Stephenson Regional Agronomist (North)
Dr Elizabeth Stockdale Head of Farming Systems Research
Teresa Stratton PA to Professor Mario Caccamo
Dr Vivien Sulik Office Manager - Eastern Agritech Innovation Hub
Dr Nada Šurbanovski Group leader - crop epigenetics
Dr Stéphanie Swarbreck Programme Leader - Crop Molecular Physiology
Ellie Sweetman Forage specialist
Alex Talibudeen
Alex Talibudeen Technical Manager DUS - Agricultural Crop Characterisation
Matteo Tarquini Technician agronomist - NIAB EMR
Benjamin Tea Glasshouse manager & technical grower
Julian Thirsk
Julian Thirsk Consultant - TAG Consulting
Andrew Thomas Agronomy trials co-ordinator - Hereford
Dr Pauline Thomelin
Dr Pauline Thomelin Post-doc researcher – genetics and root biology
Simon Thundow Research and Breeding Technician (apple and cherry)
Dr Kay Trafford
Dr Kay Trafford Programme Leader
Keith Truett Regional Agronomist (South-East)
Trisna Tungadi
Dr Trisna Tungadi Postdoctoral researcher - entomology
Will Vaughan-France Regional agronomist (south-west)
Ellie Wait
Ellie Wait New Business Analyst
Kate Waite Agronomy trials co-ordinator
Dr Margaret Wallace
Dr Margaret Wallace Senior Technical Manager Agricultural Crop Characterisation
Dr Emma Wallington Head of Crop Transformation
Dr Francis Wamonje Research Leader - Entomology
Nick Watson
Nick Watson Director of Commercial Services
Andrew Watson
Andrew Watson Head of Membership Technical Services and east region agronomist
Mark Wavish Regional Manager (South)
Simon Welch
Simon Welch TAG Consulting Agronomist
Julian Westaway BCPC General Manager
Adam Whitehouse Project leader - strawberry breeding
Dr Charles Whitfield
Dr Charles Whitfield Senior Specialist in Crop Protection
Dr Trevor Wignall Technical Research Assistant
Andrew Wilkins
Andrew Wilkins TAG Consulting Agronomist
Fiona Wilson
Fiona Wilson Research Scientist
Chris Winney
Chris Winney Head of Consultancy Services, TAG Consulting
Tim Wood
Tim Wood TAG Consulting Agronomist
Dr Thomas Wood Senior Specialist, Plant Pathology
Dr Tally Wright Senior research scientist
Professor Xiangming Xu Head of Science - East Malling
John Youles
John Youles TAG Consulting Agronomist
Dr Camila Zanella Postdoctoral researcher - pre-breeding and plant pathology
Professor Ji Zhou
Professor Ji Zhou Head of Data Sciences